27. juunil kell 10 istutab Tartu Ülikooli rektor Toomas Asser Tartu Ülikooli botaanikaaeda rahvusülikooli 100. aastapäevale pühendatud puu – Ootsipalus kasvava maailma kõrgeima männi identse klooni.

Tartu Ülikoolil täitub tänavu sada aastat eestikeelse ülikoolina. Sel puhul istutab rektor professor Toomas Asser ülikooli botaanikaaeda hariliku männi (Pinus sylvestris), mis on Põlvamaal Ootsipalus kasvava maailma kõrgeima männi identne kloon. Ootsipalu männi kõrguseks mõõdeti 2015. aasta lõpus 46,6 meetrit ja see on hinnanguliselt 217 aastat vana.

Rektor Toomas Asseri sõnul on väga tähenduslik, et rahvusülikooli juubeliaasta puhul istutatakse ülikooli botaanikaaeda just Ootsipalu hiiglase kloon. „Ootsipalu männid on leidnud endale kasvamiseks turvalise oru, mis on kaitsnud neid ka kõige suuremate rajude eest. Niisamuti peab kõigile katsumustele vastu rahvusülikool,“ sõnas Asser, kel on ka endal tugev isiklik side Räpina vallas asuvate Ootsipalu kandi metsadega.

Tartu Ülikooli botaanikaaia vanemaedniku Sten Manderi sõnul ronis 2017. aastal Ootsipalu kõrgeima männi otsa võrseid koguma tuntud arborist Heiki Hanso, kelle kaudu jõudsid need RMK Tartu puukooli. „ Osav pookija Liivi Kukk pookis hiiglase võrsed noortele mändidele, kellest üks saabki ülikooli botaanikaaeda kasvama,“ lisas Mander.

Tseremoniaalseid puid on ülikooli botaanikaaeda istutatud varemgi. Ootsipalu männi kõrval leiab botaanikaaiast ka Viktor Masingu 60. sünnipäeval istutatud hariliku tamme, Jüri Kärneri 70. sünnipäeval istutatud püramiidja tamme, Francesco Fedi istutatud kanada tsuuga ning Lennart Meri ja Hans Trassi 1960. aastal istutatud sahhalini nulu, mida Lennart Meri käis alati vaatamas, kui ta botaanikaaeda külastas.

Rahvusülikoolile pühendatud puu istutatakse TÜ botaanikaeda 27. juunil kell 10. Kell 11 kutsub botaanikaaed kõiki sõpru ja huvilisi arheoloogiateemalisele ekskursioonile „Põnevamaid lehekülgi botaanikaaia ala vanemast ajaloost enne Tartu Ülikooli botaanikaaeda“, et tähistada botaanikaaia 216. sünnipäeva.

Lisateave:
Jüri Sild, Tartu Ülikooli botaanikaaia juhataja, 5557 5462, juri.sild@ut.ee,
Kadri Asmer, „Eesti rahvusülikool 100“ projektijuht, 529 9994, kadri.asmer@ut.ee

Ⓒ Tartu Ülikool

Jälgi meid: