Fotonäitus „Rõõmus üliõpilane. Sada aastat tudengielu Emajõe kaldal“

1. detsember 2019 märgib saja aasta möödumist eestikeelse kõrghariduse andmise algusest. Tartu Ülikooli tudengite pakatav noorus ja elurõõm on läbi sajandite ilmestanud linna Emajõe kaldal. Tudengielu ei tähenda ainult loengusaale. Vaba aja sisustamisel on üliõpilased olnud alati leidlikud ning põnevaid traditsioone ja harrastusi võib täheldada igas ajastus.

Ilmselt ei ole üllatus, et läbi aegade on olnud populaarsed spordi- ja muusikaharrastus. Siiski on ühel või teisel ajastul just sellele omased märgid. Nõukogude ajal oli pärast Teist maailmasõda olulisel kohal tudengite kaasamine taastamistöödele ja hiljem kolhoosiskäigud. Omaette peatüki moodustavad Eesti Üliõpilaste Ehitusmaleva (EÜE oli noorte vabatahtlik töökoondis) suved ja seiklused.

Rahvusülikooli aastapäev ja volbriöö on olnud üliõpilaste seas armastatud pidustused, nõukogude ajal siiski piiratud kujul. Neil tähtpäevadel on akadeemilised organisatsioonid ja üliõpilased kogunenud rongkäikudele: rahvusülikooli sünnipäeval on ajalooline traditsioon süüdata tõrvikud ning marssida läbi õhtuhämaruse ülikooli peahoone ette. Volbrirongkäik teeb peatuse ka Raekoja platsil, kus linnapea annab üheks ööks linnavõimu üle tudengitele. Uuem tava on asetada raeplatsi purskkaevu suudlevale tudengineiule pähe pärg.

Emajõgi ja selle sillad on tudengite elus alati olnud kesksel kohal. Tänapäeval jäävad need paljude üliõpilaste teekonnale ühiselamutest loengusaali, kuid kindel roll on neil ka traditsioonides: lõbusõidud Emajõel, jalutuskäigud üle Kaarsilla, mõõduvõtt paadirallidel ning vettehüpetel kostümeeritult ja leidlike abivahenditega. Rõõmus üliõpilane on alati olnud leidlik ning olnud osa Tartu värvikirevast linnaelust.

Kuraator: Mirjam Remma (TÜ muuseum)
Konsultant: Terje Lõbu (TÜ muuseum), Kadri Asmer (Tartu Ülikool)
Kujundaja: Maarja Roosi
Toimetaja: Sirje Toomla
Tõlkija: Juta Ristsoo
Täname: Eesti Kirjandusmuuseum, Eesti Rahva Muuseum, Rahvusarhiiv, Tartu Linnavalitsus, Tervishoiumuuseum, TÜ muuseum, UTTV

 

Tartu kaarsild

  • Näitus oli avatud 27. novembrist 30. detsembrini 2019
  • Tekstid raamatust „Akadeemiline vabariik. Tartu Ülikooli üliõpilaskond läbi aja“ (Janet Laidla, Toivo Kikkas)

Foto: Emajõel 1913. aastal. Allikas: TÜ muuseum