Äsja jõudist trükist kirev ülevaade eestikeelse ülikooli sajanda sünnipäeva tähistamisest  – fotodega illustreeritud 176leheküljeline kogumik, mis võtab kokku suurjuubeli puhul korraldatud sündmused, arvukad näitused, konverentsid ja raamatuesitlused. Kuid mitte ainult – sissejuhatuseks leiab lugeja Kadri Asmeri kirjutise, kuidas tähistati eestikeelse ülikooli sündi 1919ndal aastal ning Erki Tammiksaare põhjaliku ja hariva, ajalooliste fotodega illustreeritud artikli eestikeelse ülikooli sajast aastast.

Rahvusülikool 100 nõuandva kogu esimees professor Margit Sutrop selgitab raamatu eesmärke: “Piduraamat toob lugeja silme ette uskumatu hulga ettevõtmisi, mille ülikoolipere on rahvusülikooli sajandaks sünnipäevaks korraldanud. Teisalt on see kogumik ka ajaloodokument inimestest ja sündmustest aastal 2019. Loodetavasti leiab see lugemist järgmise suurjuubeli korraldajate poolt, andes meie järeltulijatele aimu, mis oli rahvusülikooli jaoks oluline sajanda sünnipäeva aastal.”

Ülikool on mõistagi mitte ainult teaduse-, vaid ka kultuurikants, ja nõnda kirjeldatakse „Piduraamatus“ ka telesarja „Rahvusülikooli sajand“ telgitaguseid, Theodor Lutsu 1932. aastal valminud dokfilmi „Alma mater Tartuensis“ originaalkoopia leidmise ja restaureerimise lugu, Pärt Uusbergi suurvormi „…ja tuulelaeval valgusest on aerud…“ esiettekandeks valmistumist, Toomel esitatava suurejoonelise valgusmängu „Tartu vaim“ valmimist ja palju muud. Ülikooli muuseumi toekal kaasalöömisel on raamat varustatud ohtra pildi- ja tekstimaterjaliga. Rõõmsat äratundmist pakuvad intervjuud auväärsete professorite ja teadmisjanuste tudengitega; samuti leiab kogumikust mälumängu ja tudengilaulude sõnad. Raamatu omanik saab üles märkida ka vahetuid tähelepanekuid, mälestusi ja mõttevälgatusi juubelipeolt: selleks on raamatu lõpus eraldi tühjad leheküljed, kuhu võib soovi korral kleepida ka fotosid piduõhtust.

Toimetuse kolleegiumisse kuulusid Õnne Allaje, Kadri Asmer, Kaja Karo, Tiia Kõnnussaar, Eve Lember, Merilyn Merisalu, Triin Paaver, Mariann Raisma, Margit Sutrop, Eva-Kaia Vabamäe. Fotode autorid on Andres Tennus, Nele Tammeaid jpt. Raamatu on toimetanud Tiia Kõnnussaar ja kujundanud Peeter Paasmäe.

Raamatu valmimist toetasid humanitaarteaduste ja kunstide valdkond,  sotsiaalteaduste valdkond, meditsiiniteaduste valdkond,  loodus- ja täppisteaduste valdkond ja rektoraat.

Piduraamatut saab soetada ülikooli juubeliüritustelt.

Ⓒ Tartu Ülikool

Jälgi meid: