“Kuue samba taga”

2. detsembrini 2019 saab  KUKU raadios esmaspäeviti kell 10 kuulata rahvusülikooli juubelile pühendatud saadet “Kuue samba taga”, kus räägitakse ülikooli teadlaste igapäevatööst ning sellest, miks igaühel meist ülikooli vaja on. Saadet juhib Madis Ligi.

3. juuni 2019

KUULA SAADET

Avasaates tuleb juttu rahvusülikooli sünnist, selle uurimisest ja näitamisest ning juubeliprogrammist. Selgitusi jagavad Tartu Ülikooli muuseumi aastanäituse “Ideaalide Eesti. Sada aastat otsinguid” kuraator Mairo Rääsk ja Tartu Ülikooli rektor Toomas Asser.

10. juuni 2019

KUULA SAADET Saates tuleb juttu õppimisest ja õpetamisest ning õpetajate õpetamisest, lisaks valdkonna uurimisest meil ja mujal. Mikrofoni ees on Tartu Ülikooli haridustehnoloogia keskuse juhataja professor Margus Pedaste.


17. juuni 2019

KUULA SAADET Milline on laste ja noorte kehaline aktiivsus, mida näitavad normid, uuringud ning algatus Liikuma kutsuv kool ja kuidas arendada kehalist kirjaoskust istuval ajastul? Saates kõnelevad Tartu Ülikooli liikumislabori juhataja Merike Kull ja dotsent Jarek Mäestu.


24. juuni 2019

KUULA SAADET Millised on inimese ja looduse suhted, märgid ning tähendused ja mis pakub teadlasele huvi kliimamuutuste ning Sindi karu puhul? Stuudios on ökosemiootik Timo Maran.


1. juuli 2019

KUULA SAADET Millised on uute energiate salvestamise tehnoloogiad, uurimissuunad ning saavutused ja vesiniku osa selles valdkonnas? Selgitusi jagab professor Enn Lust.


8. juuli 2019

KUULA SAADET Kuidas hindavad Venemaa poliitilisi eneseotsinguid,olukorda, käitumist ja tulevikku rahvusvaheliste suhete professor Eiki Berg ning rahvusvahelise õiguse  professor Lauri Mälksoo?


15. juuli 2019

KUULA SAADET Eestlaste suu tervishoid ja teadusuuringud, suukool, lastevanemate osa harjumuste kujundamisel ning hammaste puudumisega seotud probleemid. Mikrofoni ees on hambaarstiteaduse instituudi juhataja dotsent Ülle Voog-Oras ja prof. Mare Saag.


22. juuli 2019

KUULA SAADET Mis on digihumanitaaria, selle olukord ja võimalused? Eesti keele dotsent Liina Lindström.


29. juuli 2019

KUULA SAADET Milliseid probleeme aitavad teadlased lahendada robotite arendamisel ja millised on sellealased suunad? Selgitusi jagab tehnoloogiainstituudi dotsent Karl Kruusamäe.


5. august 2019

KUULA SAADET Milline on inimeste tervisekäitumine,mis ja kes seda mõjutab ning kuidas otsuseid suunata ja millele võiks mõelda? Mikrofoni ees on psühholoogia instituudi juhataja Kariina Laas ja Johan Skytte poliitikauuringute instituudi analüütik Andres Võrk.


12. august 2019

KUULA SAADET Millised muutused kutsub kanepi kasutamine esile ajus,mida näitavad kliinilised uuringud ja võrdlus teiste mõnuainetega? Selgitusi jagavad professorid Eero Vasar ning Mihkel Zilmer.

 

19. august 2019

KUULA SAADET Naised ning vallasemad folklooris ja võrdlus teiste Euroopa riikidega. Selgitusi jagab eesti ja võrdleva rahvaluule vanemteadur Merili Metsvahi.

 

26. august 2019

KUULA SAADET Eestist kui kosmoseriigist, helkivate ööpilvede ja muu uurimisest, kaugseirest, tudengisatelliidist, komeedipüüdurist ning koostööst Euroopa Kosmoseagentuuriga räägib Tartu Observatooriumi direktor Anu Reinart.

 

2. september 2019

KUULA SAADET Mida näitavad rahvusvahelised 8-12aastaste koolilaste uuringud ning võrdlused meie omadega. Milliste tunnetega lähevad õpilased kooli, mida ja keda panevad poisid ja tüdrukud tähele tundides ning kuidas löövad kaasa huvitegevuses? Saates on TÜ sotsiaalpoliitika dotsent Dagmar Kutsar.

 

9. september 2019

KUULA SAADET Milline on proviisorite õpe ja nende roll ühiskonnas, ravimite uuringud ning arendused? Selgitusi jagavad sotsiaalfarmaatsia dotsent Daisy Volmer ja farmatseutilise tehnoloogia dotsent Urve Paaver.

 

16. september 2019

Kuidas nägid lääneriigid Eestit pärast iseseisvuse kaotamist ja Nõukogude Liidu lagunemisel ning mida pakuvad ses osas saladuse templi alt vabanenud arhiivimaterjalid? Stuudios on TÜ uusime aja dotsent Kaarel Piirimäe.