Euroopa etikett näeb ette, et kutsele märgitakse mehe riietus ja selle järgi teeb oma riietuse valiku ka naine. Rahvusülikooli 100. aastapäeva piduõhtul on meeste riietus kas frakk või tume ülikond.

Frakk ehk sabakuub

Rektor Toomas Asser ja tema abikaasa Karin Asser rahvusülikooli 99. aastapäeva ballil. Foto: Andres Tennus

Frakk ehk sabakuub on kõige pidulikum meeste õhturõivastus, mida kantakse pärast kella 18 toimuvatel suurtel vastuvõttudel, bankettidel, teaduskraadi üleandmise üritustel, esietendustel, ballidel või teistel pidulikel sündmustel, kus fraki kandmine on ette nähtud. Frakiga sobib kanda ka aumärke.

Frakiga üritusel on ka naiste riietus pidulik. Sobiv on pikk õhtukleit ehk galakleit. Piduliku õhtutualeti asemel võib kanda ka rahvarõivaid. Peokingad on soovitatav valida kõrge kontsaga, kuldset või hõbedast tooni nahast või kleidiga ühte värvi. Käekotiks sobib väike elegantne ridikül, mis on kleidiga sobivas toonis. Ehted on tavalisest pidulikumad.

Tume ülikond

Tume ülikond on korrektne õhturõivastus ametlikel vastuvõttudel, juubelipidustustel jne. Meil kasutatavatest riietumisvõimalustest on tume ülikond kõige soositum, kuna sellega on eksimisvõimalus väga väike.

Tumedaks ülikonnaks loetakse tumesinist, tumehalli või musta ühe- või kaherealist ülikonda, mille all võib kanda vesti. Silmatorkava triibu või ruuduga kangaid pole kombeks valida. Särk on valdavalt valge või õrna koetriibuga. Lips peaks olema siidist ning tagasihoidliku mustri ja värvusega.

Naiste riietus võib olla nii tegumoelt kui ka materjalilt pidulikum. Sobilik on väike must kleit, varrukateta ühevärviline kokteilikleit, elegantne pükskostüüm, pidulik seelik ja pluus. Suur dekoltee ja kootud džemper pole kohased. Kingad ja daami ridikül (kas ümbriku tüüpi või üleõlarihmaga) võiksid olla väikesed ja kleidiga sobivas toonis.