detsember
Tartu Ülikooli muuseum
Lossi 25, Tartu
Tasuta

„Ei saa ju salata: kõik märgid kõnelevad sellest, et eestlased on arenguvõimeline rahvas. Mis selles rahvas on peidus, seda näitavad mulle mehed nagu Köler ja Weizenberg; ja /…/ Valga seminari õpetaja Saebelmann, kes kasutab pseudonüümi „Kunileid“. /…/ Tema „Mu isamaa“ tegi siin furoori. /…/ Kui nii edasi läheb, kui rahva tõus jätkub progressioonis, siis minu meelest see pole võimatu, kui professuure täidavad viiekümne aasta pärast eestlased.“

(G. J. Schulz-Bertrami kiri emale, St. Peterburg, detsember 1869).

2019 on mitme juubeli aasta. 1819. aastal kaotati Liivimaal pärisorjus ja talupoeg sai isiklikult vabaks. Sada aastat hiljem rajati emakeelne ülikool ja täpselt poolele teele (1869) nende kahe sündmuse vahele jäi esimene laulupidu. See kiire areng, mis tegi maarahvast kultuurrahva, ei ole kaugeltki kõigis oma aspektides veel läbi mõtestatud. Milliseid samme tuli sel teel astuda, millised olid edulood ja ebaõnnestumised? Õpetatud Eesti Selts ja Tartu Ülikooli muuseum võtavad need teemad kõneks 5. detsembril ühisel konverentsil.

Konverentsi kava

Illustratsioon: 1. detsembri 1919. aasta avaaktuse foto raamatust „Jaan Tõnisson“ (1965, New York). Foto originaal asub Eesti Kirjandusmuuseumis

5. detsember
Osalemine