18.
mai
16.45 — 17.30
Tartu Ülikooli aula
Ülikooli 18, Tartu
Kokkutuleku pileti ja kutsetega
Loading Üritused
  • Sündmus on toimunud

 

Rahvusülikooli 100. sünnipäevaks jõuab 18. mail publiku ette Theodor Lutsu dokumentaalfilm “Alma mater Tartuensis” restaureeritud ning Märt-Matis Lille vastloodud muusikast saadetud versioon. Linastus kantakse üle ka peahoone auditooriumis 232 ja Ülikooli 17 asuva õppehoone aatriumis. Pärast esilinastust avaldatakse film rahvusülikooli sajanda aastapäeva veebilehel.

Idee tellida 1932. aastal Tartu Ülikooli 300. sünnipäevaks dokumentaalfilm pakkus juubelikomisjonile toonane rektor Johan Kõpp.

Filmi stsenaristiks ning vahetiitrite autoriks kutsuti üliõpilaskonna esimees Ilmar Tõnisson, mitmekülgselt andekas noor mees, kes muuseas oli sahtlisse kirjutanud ka vähemalt ühe näidendi. Filmi tootja oli Akadeemiline Kooperatiiv, tellimuse täitmisele konkureeris kaks tegijat, üks filmiettevõte Tallinnast, teine Tartust. Valitud partneriks osutus Tartu filmimees Theodor Luts, juba suurte kogemustega operaator ning terve rea dokumentaalfilmide ning samuti kahe mängufilmi autor ja tootja.

“Alma mater Tartuensis” on kolmest filmirullist koosnev natuke vähem kui pool tundi kestev dokumentaalfilm. See võeti üles kahes järgus. Mais-juunis 1932 filmiti Tartu ja ülikooli ajalugu ning igapäevast õppe- ja õpitööd näitavad episoodid ehk see oli siis valmis filmist umbes 20 minutit. Vahekirjadega varustatuna linastati seda ka ülikooli juubelikülalistele Tartu kinos Central, alates 29. juunist 1932. 

Juubelisündmustest valmis veel 10 minutit filmimaterjali, ja seda linastati juulikuu alguses nii Tartus kui ka Tallinnas, hiljem ka mujal Eestis. Lõplikuks pealkirjaks sai “Alma mater Tartuensis”. Filmi reklaamiti ka alapealkirjaga “Tartu ülikooli 300. a. elukäik pildis”. Tunnuslauseks oli „…film, mis annab läbilõike Tartu linna ja ülikooli ajaloost, ülikooli asutiste tegevusest, üliõpilaselust ja juubelipidustuste käigust“. Juubelisündmusi kajastavale osale vahekirju lõpuks ei jõutudki teha, sest veel 1. juuli hommikupoolikul võetud kaadrid jõudsid samal päeval kell kolm juba Ülikooli tänava kino Central näitelinale. Meenutagem, et see film valmis tummfilmina.

Vaatamata kiirustamisele ja tuntavale alarahastusele (oli ikkagi raske majanduskriisi aeg) võib tunnistada, et Theodor Luts sai tehtud ühe 1930. aastate alguse Eesti huvitavaima dokumentaalfilmi.

Jaak Lõhmus
Filmi restaureerimistöö kuraator

Vaata filmi lühiklippi Youtube’is

Lisateave

Kuupäev
mai 18, 2019
Kellaaeg
16.45-17.30
Osalemine
Kokkutuleku pileti ja kutsetega